אגרנים? 3 שאלות שיעזרו לכם לזרוק חפצים מיותרים מהבית

הבית עמוס אבל לא הכי שמיש? אם קשה לכם לשחרר חפצים מהבית, יעל לב, פסיכולוגית קוגנטיבית התנהגותית מספקת נוסחה בת 3 שאלות כדי לעזור לכם להחליט אם לשמור או לזרוק

מאת: יעל לב

האם אתם שומרים יותר מדי חפצים? אנחנו חיים בתרבות שפע המעודדת אותנו לצרוך; מופצצים בפרסומות על מבצעים המעודדים לקנות עוד ועוד, ויוצרים הרגשה שנפסיד אם לא נקנה. התוצאה הסופית: בית עמוס מדי.

3 שאלות כדי להחליט אם לזרוק או להשאיר

רובנו נוטים לצבור הרבה חפצים מתוך מחשבה שנשתמש בהם מתישהו. השילוב בין קניות מרובות לאי יכולת לזרוק או למסור מדי פעם, מוביל לכך שהארונות (והמגירות, המדפים וכל משטח פנוי אחר) גדושים בפריטים שאין לנו באמת צורך בהם.

במקרים קיצוניים של אגרנים כפייתיים, עודף החפצים יכול להוביל לקושי לנוע בבית, לאי שמישות של חדרים שלמים, להוות מצע לחרקים ומכרסמים, ואף להוות מפגע בטיחותי שעלול לסכן חיים. אז איך אפשר להפוך את מלאכת המיון לקלה ויעילה יותר? נסו את הנוסחה הבאה:

נוסחת 3 השאלות להימנעות מאגרנות

1. מתי השתמשתם בזה בפעם האחרונה?

יכול להיות שעוד תשתמשו בעציצים הריקים ששמרתם במרפסת, יכול להיות שהמכנסיים מלפני עשור יחזרו לאופנה, אבל אם זה לא קרה במשך פרק זמן ממושך כנראה שזה לא יקרה. לכן, קבעו לעצמכם פרק זמן שאם במהלכו לא השתמשתם בחפץ מסוים, או לא לבשתם בגד – אפשר לזרוק או להעביר הלאה.כלל סביר הוא למשל לזרוק בגד שלא השתמשת בו שנתיים. כמובן שיש יוצאים מהכלל; חפצים שלא אמורים להיות בשימוש תדיר, כמו כלים לאירועים מיוחדים או תאורת חירום. שמרו אותם, אבל צמצמו משמעותית (כשהשימוש נדיר, למה צריך יותר מפריט אחד או שניים?).

2. האם אתם אוהבים את החפץ?

האגרטל שקיבלתם מהדודה ניצב במקום של כבוד על הארון במטבח, יחד עם כמה קומקומים, סיר ישן, ופסל של חתול. אמנם כולם עומדים במבחן השימושיות ונראה שאין סיבה לזרוק אותם, אבל האם הם באמת יפים בעיניכם? האם הם משמחים אתכם? אם לא נעים לזרוק או חבל וזה הטיעון העיקרי שמחזיק אותם שם – זרקו. נסו תרגיל קטן הביטו בחדר גדוש חפצים קישוטיים, עכשיו תדמייני אותו בלי החפצים שאתם לא אוהבת? איך זה נראה לכם?

3. האם באמת יש לזה ערך סנטימנטלי?

ערך סנטימנטלי אומר שהפריט חשוב לנו רגשית מסיבה כלשהי, גם אם הוא לא שמיש. אולי אדם אהוב נתן לנו אותו, אולי הוא מזכיר לנו חופשה נהדרת. אבל, לפעמים אנחנו נוטים לבלבל בין סנטימנטלי ל"כאילו סנטימנטלי". זכורה לי אישה שסבלה מאגרנות והגיעה לטיפולי, ששמרה, בין היתר, גלילי נייר טואלט מחופשות נעימות, בנוסף למזכרות יותר מקובלות. חשוב לשים לב אם מה ששמרתם אכן מייצג את האירוע או מזכיר את האדם, או שהוא פריט חסר חשיבות. בנוסף, גם לסנטימנט יש גבול, וגם הוא צריך להיות שמיש. לכן, שימו לב שכמות המזכרות היא סבירה ומאפשרת לכם ליהנות ממנה.

השאלות האלו יכולות לעזור לאנשים בעלי נטייה קלה לאסוף יותר מדי חפצים. במידה וקיימת אצלכם נטייה לאגירה הפוגעת באיכות חייכם או בחיי הסובבים אתכם, ואינכם מצליחים לשנות אותה לבד, כדאי לשקול פנייה לטיפול. הטיפול היעיל ביותר כיום הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT); זהו טיפול פסיכולוגי ממוקד שמטרתו נתינת כלים להתמודדות עם הבעיה. טיפול זה מתאים לשלל מצבים ממוקדים אחרים, כולל התנהגויות כפייתיות ומחשבות טורדניות, השכיחות אצל אנשים בעלי בעיית אגרנות.

יעל לב היא פסיכולוגית קוגנטיבית התנהגותית, המטפלת בשיטת CBT בחרדות, דפוסי חשיבה שליליים, התנהגות כפייתית ועוד.

תמונה ראשית: PEXELES

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

המיוחדים של החודש

מה עוד מעניין אצלנו